Znakowanie laserowe to znakowanie lub znakowanie obiektów za pomocą intensywnej wiązki lasera. W przeciwieństwie do druku laserowego, w którym jedynie nałożenie pigmentu na zadrukowany materiał jest kontrolowane za pomocą słabej wiązki lasera, znakowanie laserowe samo w sobie zmienia materiał etykietowy. Proces i zużycie energii zależą zatem od materiału. Oznakowania laserowe są wodoodporne, odporne na rozmazywanie i bardzo trwałe. Można je produkować szybko, automatycznie i indywidualnie, dlatego metoda ta jest często stosowana do numerowania poszczególnych części. Możliwe jest również nanoszenie bardzo małych oznaczeń nadających się do odczytu maszynowego, takich jak kod QR lub kod DataMatrix bezpośrednio na produkty. Kasetony reklamowe Białystok: https://ideaprint.pl/oferta/reklama/kasetony/.

Znakowanie produktów w oznaczeniach laserowych

Oznaczenia laserowe służą do znakowania lub numerowania sekwencyjnego poszczególnych części. Oprócz zastosowań przemysłowych – kodów kreskowych nadających się do odczytu maszynowego, nadruku dat ważności, tarcz tachometrycznych lub oznaczeń na tabletach – istnieją różne formy sztuki. Jednym z nich są trójwymiarowe obrazy wewnątrz szkła. W przeciwieństwie do druku laserowego, zmieniany jest sam materiał etykiet.

Praktyczne systemy reklamowe Białystok

W przypadku materiałów organicznych, takich jak papier, karton, drewno lub skóra, lokalne ogrzewanie wywołuje reakcje przemiany chemicznej, które przejawiają się zmianą koloru. Jest to porównywalne z tworzeniem marki.

Laser w reklamach – projektowanie reklam

Chociaż może tak być również w przypadku tworzyw organicznych, często stosuje się specjalne tworzywa sztuczne. Często zawierają one krzemiany lub borki w celu lepszego pochłaniania podczerwieni wiązek lasera. Jeżeli pigmenty są specjalnie niszczone przez ogrzewanie, następuje zmiana koloru, która nadaje znakowi inny kolor niż materiałowi elitarnemu.
Poszerza to spektrum możliwych do osiągnięcia różnic w kolorystyce. Przykładem tej procedury są klawiatury komputerowe.

Laser na dwutlenek węgla może być również używany do grawerowania PMMA. Jego promieniowanie jest pochłaniane przez prawie wszystkie materiały organiczne, które są przeźroczyste dla światła. Grawerowanie laserowe w PMMA nie jest odbarwione, a jedynie tworzy kontrast z powodu rozpraszania światła (szorstka powierzchnia). Można je oświetlać od wewnątrz, oświetlając krawędź materiału (por. reflektor), tak aby tylko ryciny oświetlały się na przezroczystej płycie, która w innym przypadku byłaby przezroczysta. Do szczególnie kontrastowego znakowania laserowego PMMA nadają się tylko materiały wysokiej jakości, PMMA „GS” lub PMMA „Odlew”.