`Według Herodota (V w. p.n.e.), z wszystkich dni w roku, ten, który Persowie świętują najbardziej, to ich urodziny. Zwyczajowo deskę wyposażano tego dnia w większe niż zwykle zapasy: bogatsi jedzą w pełni wypieczoną krowę, konia, wielbłąda lub osiołka, podczas gdy biedniejsze klasy wykorzystują mniejsze rodzaje bydła.

Rzymianie entuzjastycznie obchodzili urodziny z hedonistycznymi przyjęciami i wspaniałomyślnymi prezentami.

Atrakcje dla dzieci – tradycje urodzinowe

Chińskie tradycje urodzinowe odzwierciedlają głęboko zakorzenione w kulturze dążenie do długowieczności i zabawy słowem. Z homofonii pomiędzy 酒 („wino ryżowe”) a 久 (co oznacza „długie” w sensie upływu czasu), osmant i inne wina ryżowe są tradycyjnymi prezentami na urodziny w Chinach. Innym tradycyjnym pokarmem spożywanym w tym dniu są makarony długowieczności, choć wśród miejskich Chińczyków coraz powszechniejsze są ciasta urodzinowe w stylu zachodnim.  Sprawdź też  Białystok – atrakcje dla dzieci są tam niesamowite.

W judaizmie różnych rabinów kwestionuje perspektywę obchodów urodzinowych, choć dziś jest ona akceptowana przez większość wiernych.W Biblii hebrajskiej, jedyna wzmianka o celebracji czyjegoś dnia urodzenia jest dla faraona egipskiego, która jest zapisana w Księdze Rodzaju 40:20.Rabin Moshe Feinstein zawsze przyznawał się do urodzin. Lubawitcher Rebbe zachęcał ludzi do świętowania swoich urodzin, gromadząc przyjaciół, podejmując pozytywne decyzje, oraz poprzez różne obrzędy religijne.Według rabina Jissochera Franda, rocznica urodzin jest szczególnym dniem, w którym modlitwy tej osoby są przyjmowane.

Niespodzianki i inne atrakcje dla dzieci

Atrakcje dla dzieci i żydowska uroczystość

Micwa barmańska 13-letnich żydowskich chłopców lub bat Micwa dla 12-letnich żydowskich dziewcząt to być może jedyna żydowska uroczystość, która odbywa się w koalicji z okazji urodzin. Pomimo współczesnych obrzędów, w których świecki element „urodzinowy” często przysłania istotę obrzędu religijnego, istota obrzędów barmańskich czy bat Micwa jest jednak całkowicie religijna (tzn. osiągnięcie dojrzałości religijnej według prawa żydowskiego), a nie świecka. Z obchodami urodzin lub bez, dziecko staje się jednak Micwą Barną lub Bat Micwą, a obchody mogą mieć miejsce w tym dniu lub w dowolnym późniejszym terminie. Origen w swoim komentarzu „O Lewitach” pisze, że chrześcijanie powinni nie tylko powstrzymać się od świętowania urodzin, ale powinni patrzeć na nie z obrzydzeniem.